Skocz do zawartości


Zdjęcie

Format komputera toshiba L300


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 DeckTone

DeckTone

    Początkujący

  • 100 postów

Napisano 29 02 2012 - 16:23

Witam. Już dłuższy czas nie formatowałem komputera, więc zaczął mi mulić no i cóż nadeszła ta chwila... w związku z którą mam kilka pytań. System domyślnie znajdował się na moim komputerze, ale robiąc format dysku chcę zgrać płytkę recovery na wszelki wypadek, problem w tym, że nagrywarka w moim laptopie w ostatnim czasie nie działa. Czy jest możliwość zgrania mojego systemu z innego komputera, np. przeniesienie plików na pendrive? Następne pytanie. Posiadam na dysku 2 partycje, o domyślnych rozmiarach, sformatuje mi je obie? A i czy sterowniki będę musiał pobierać ręcznie i szukać jakie będą potrzebne, czy system poda mi co mam pobrać? Jak w ogóle mam się do tego porządnie zabrać? Dzięki za pomoc

  • 0

#2 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 29 02 2012 - 16:36

Po co odrazu format , zalecam Ci przywrócenie systemu z ukrytej partycji recovery i będzie dobrze :) nie rób sobie pod górkę :)

Jak się zdecydujesz na przywrócenie systemu z partycji recovery to przy ponownym włączeniu lapka wciskaj F8 (najprawdopodobniej) i już reszta pójdzie jak z górki ;)

Użytkownik Quke edytował ten post 29 02 2012 - 16:37

  • 0

#3 DeckTone

DeckTone

    Początkujący

  • 100 postów

Napisano 29 02 2012 - 17:01

Czy efekt będzie taki sam? Chodzi mi o to, że komputer strasznie mi muli, chcę sobie zgrać najważniejsze dane na dysk twardy a resztę syfu wywalić i zainstalować od nowa to co potrzebne. Dochodzi pytanie co zrobić ze sterownikami?
  • 0

#4 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 29 02 2012 - 17:05

Oczywiście będzie ten sam . Recovery nie usuwa danych takich jak: zdjecia,filmy,muzyka,dokumenty. Tak wszystko inne będziesz miał jakbyś na nowo zainstalował system . Przerabiałem to samo u siebie i mi to pomogło ,a miałem te same objawy co Ty ;)
  • 0

#5 DeckTone

DeckTone

    Początkujący

  • 100 postów

Napisano 29 02 2012 - 17:19

A jak to będzie wyglądało? Nie usunie np. filmów, ale programy obsługujące już tak? A i jakie programy polecacie zainstalować po formacie, aby trzymać komputer jak najdłużej w czystości?
  • 0

#6 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 29 02 2012 - 17:28

Programy się usuną jak znajdują się na dysku systemowym. Polecam Ci takie programy:

http://www.programs.pl/program,133,CCleaner.html

http://www.dobreprogramy.pl/Auslogics-Disk-Defrag,Program,Windows,13271.html

I do odinstalowywania czego kolwiek używaj tego :

http://www.dobreprogramy.pl/Revo-Uninstaller-Pro,Program,Windows,15794.html
  • 0

#7 DeckTone

DeckTone

    Początkujący

  • 100 postów

Napisano 29 02 2012 - 17:32

A co się stanie z drugą partycją? Czy też się wyczyści? A czy przy tej opcji będzie coś takiego, że w folderach usuną się programy, a zostaną dokumenty przez nie używane? Jak to dokładnie działa? I mimo wszystko czy da się wykonać recovery disc z innego komputera?
  • 0

#8 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 29 02 2012 - 17:40

Jeśli posiadasz partycję "c" i "d" to "D" w ogóle nie zostanie ruszone .
  • 0

#9 DeckTone

DeckTone

    Początkujący

  • 100 postów

Napisano 29 02 2012 - 17:58

posiadam partcje C i E, z tym, że czy ta 2 partycja też nie spowalnia komputera?

Użytkownik DeckTone edytował ten post 29 02 2012 - 17:58

  • 0

#10 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 29 02 2012 - 18:01

Zrób to recovery . Jeśli Ci to nie pomoże to wtedy reinstaluj system i tyle. Powodzenia.
  • 0

#11 DeckTone

DeckTone

    Początkujący

  • 100 postów

Napisano 29 02 2012 - 18:07

Ale właśnie mi nie chodzi o drogę na skróty+ właściwie nie wiem co się po tym stanie,a chcę mieć komputer jak nowy. Wobec tego postanowiłem zrobić normalny format dysku. Pytanie, czy jest mi do tego potrzebna płytka recovery, czy system mi się zainstaluje z dysku?

  • 0

#12 Mandez

Mandez

    Początkujący

  • 83 postów

Napisano 29 02 2012 - 19:44

Płyta tak jak i partycja recovery służy do przywrócenia ustawień które zastosował producent laptopa (programy, sterowniki, ustawienia). Zarówno płyta jak i ukryta partycja recovery czyści tylko partycje na której znajdował się wczesniej zainstalowany system operacyjny. Pozostałe partycje pozostają w stanie niezmienionym, nic z nich nie znika. Jeśli zależy Ci na calkowitym wyczyszczeniu laptopa ze wszystkiego co jest to potrzebujesz instalacji systemu znajdującej się na płycie/pendrive, klucza rejestracyjnego systemu.

  • 0

#13 DeckTone

DeckTone

    Początkujący

  • 100 postów

Napisano 29 02 2012 - 22:06

Posiadam klucz windows na obudowie komputera. A czy jeśli sformatuję tylko partycję C, to partycja E będzie mi spowalniała komputer, czy głównie komputer spowalnia partycja z systemem?
  • 0

#14 Mandez

Mandez

    Początkujący

  • 83 postów

Napisano 29 02 2012 - 22:10

Najlepszym sposobem jest przywrócenie systemu do stanu pierwotnego ukrytą partycją recovery, skopiowanie wszystkich potrzebnych plików na pendrive, dysk przenośny, lub na jakikolwiek nośnik danych i sformatowanie partycji E i przekopiowanie plików z powrotem na dysk laptopa.
  • 0

#15 DeckTone

DeckTone

    Początkujący

  • 100 postów

Napisano 29 02 2012 - 22:32

A w jaki sposób sformatować dysk E, polecacie jakieś konkretne programy? I właśnie jeśli ten recovery nie usuwa dokumentów, a już pliki tak, to czy będzie coś takiego, że usunie mi program, następnie zostawi folder z dokumentami do tego programu?
  • 0

#16 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 29 02 2012 - 22:42

Widzę ze dalej nie rozumisz ... Jeśli posiadasz zainstalowane programy na dysku "c" to zostaną one usunięte przez proces recovery. Co do dysku "e" nic nie zostanie z tamtąd usuniete przez tą operację którą wykonasz . Najlepiej bedzie jeśli przeniesiesz sobie wszystkie instalki programów na pendrive które znajdują się na dysku "c" i po recovery zainstaluj je ponownie . Zrób to recovery i przestaań zadawać ciągle te same pytania.
  • 0

#17 Mandez

Mandez

    Początkujący

  • 83 postów

Napisano 29 02 2012 - 22:47

Partycje E możesz sformatować za pomocą tego narzędzia: http://www.porady.org/tworzenie-partycji-pod-systemem-windows-vista/. Natomiast jeśli chodzi o pozostałości po programach to jeśli programy były instalowane na partycji C to nic nie zostanie, natomiast jeśli programy były instalowane na partycji E to mogą zostać jakieś "resztki" (foldery, pojedyncze pliki.
  • 0

#18 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 29 02 2012 - 22:56

Partycję "e" może sformatować w bardziej normalniejszy sposób :) np

Prawy przycisk myszy na dysku "e" zakładka formatuj i to wszystko :) A ten program co podałeś to jest do "zwiększenia/pomniejszenia woluminu partycji dysków" Myśle że to mu jest nie potrzebne zeby aż tak się bawić , bezpieczniejszym sposobem będzie "przywrócić system z partycji recovery" i to załatwi cała sprawę ;)
  • 0

#19 Mandez

Mandez

    Początkujący

  • 83 postów

Napisano 29 02 2012 - 23:00

No tu masz racje Quake troszkę się zagalopowałem, mój błąd ;) Tak czy inaczej też popieram pomysł z recovery, bez zbędnego formatowania dysku i na nowo instalacji systemu.
  • 0

#20 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 29 02 2012 - 23:04

No więc kolego DeckTone do roboty ;) cały proces zajmie Ci około 20min i uwierz mi będziesz zadowolony :) Powodzenia

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych