Skocz do zawartości


Zdjęcie

FAT32 VS NTFS


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 ryto

ryto

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 16 06 2006 - 13:29

Witam. Mam Win2k i zamierzam zainstalować winXP pro SP2. Ponadto mam zamiar przekonwertować Fat32 na NTFS. Mam trzy partycje:
C (systemowa) - 20GB (może zmniejsze do 15GB)
D - 45GB
E - 45GB

Partycja systemowa będzie sformatowana i pewnie przerobie ją przy instalacji winXPpro SP2. A jak przerobić pozostałe bez utraty danych. Wiem, że ponoc można poleceniem "convert" w menu start-->uruchom. Problem w tym, że słyszałem, że przy konwersji systemowej przy zachowaniu danych winXP ustawia największy możliwy rozmiar klastra - a to chyba źle... Czy to prawda, a jak tak to jak temu zapobiec?

Pozdrawiam.

PS i czy w ogóle warto konwertować fat32 na ntfs?

  • 0

#2 Slon

Slon

    Początkujący

  • 144 postów

Napisano 16 06 2006 - 15:13

ja mam 6 parycji na 2 dyskach i wszystkie na ntfs. Wczesniej mialem problemy, bo win mi sie walil na fat32.

gdzies czytalem (ale nie wiem czy dobrze pamietam), ze nfts jest lepszy dla duzej ilosci malych plikow (jesli sie myle to poprawcie mnie)

a slyszalem tez cos takiego, ze dobrze ejst zrobic oddzielna partycje dla pliku wymiany, najlepiej na fat16, moze niedlugo sprobuje cos takiego zrobic

a do zmiany formatow to polecam partition magic, chyba najlepszy program do takich spraw

  • 0

#3 Saletra

Saletra

    Zaawansowany użytkownik

  • 937 postów

Napisano 16 06 2006 - 17:46

jesli sie myle to poprawcie mnie

Wyświetl post


Zabronione jest obrażanie religi na Forum.

W każdym bądź razie jak chcesz sie bawić ryto to rzeczywiście zrób sobie osobną, małą partycje na FAT32/16 na "śmieci". Zawsze możesz z powrotem przekonwertować PM na FAT32.
Przydatne linki:
https://www.tweaks.pl/artykul-285.html
https://www.tweaks.pl/artykul-286.html
https://www.tweaks.pl/artykul-52.html
https://www.tweaks.pl/Partition-Magic,215.html

#4 Gierek23

Gierek23

    Stały użytkownik

  • 272 postów

Napisano 16 06 2006 - 20:45

Nawiązując do tematu: mam plik wymiany na małej partycji NTFS czy to dobrze czy lepiej na FAT32 (chociaż watpię w to).
  • 0

#5 Saletra

Saletra

    Zaawansowany użytkownik

  • 937 postów

Napisano 16 06 2006 - 21:03

Daj ją na FAT32 - będzie wydajniej.

#6 Marcin K. Kluczek [mkk270]

Marcin K. Kluczek [mkk270]

    Tweaks.pl team

  • 3 postów

Napisano 18 06 2006 - 10:46

NTFS nie jest gorszy jako miejsce na plik wymiany
  • 0

#7 Aman

Aman

    Windows 98/XP/Vista/Ubuntu

  • 955 postów

Napisano 05 07 2006 - 22:39

Najlepiej tam gdzie chcesz miec plik wymiany to daj na FAT32 a reszte na NTFS
  • 0

#8 Gierek23

Gierek23

    Stały użytkownik

  • 272 postów

Napisano 05 07 2006 - 22:59

Najlepiej tam gdzie chcesz miec plik wymiany to daj na FAT32 a reszte na NTFS

Wyświetl post

Dzięki za cynk, jednak trochę spóźniony post.
  • 0

#9 caveman

caveman

    Tweaks.pl team

  • 368 postów

Napisano 05 07 2006 - 23:02

https://www.tweaks.pl/artykul-293.html :lol:
  • 0

#10 mucios-czaczos

mucios-czaczos

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 27 10 2006 - 09:58

Mam pytanie: Czy prawdą jest że formatowanie HDD w systemie FAT32 jest możliwy tylko dla dysków do 32GB?
Jesli mam wiekszy dysk to pozostaje mi tylko NTFS ??

Podobno na FAT32 łatwiej zadzialać jak system/dysk zacznie szwankować tak że winda xp przestanie dzialać.
HDD mam powyżej 32GB, czy pozostaje mi tylko mozliwosc sformatowania go w NTFS ??
bede wdzieczny za uświadomienie mnie.

Jak najlepiej sformatować dysk 80GB, chcialbym w fat32 jesli sie da. Zaznaczam że plyty instalacyjnej windows xp nie mam bo pozyczylem i bede ja mial spowrotem dopiero za jakis czas :glare:
  • 0

#11 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 27 10 2006 - 11:04

Wraz ze wzrostem wielkości partycji FAT32 radzi sobie zmieniając wielkość klastra:
do 8GB - 4KB
8-16GB - 8KB
8-32GB - 16KB
ponad 32GB - 32KB
Może to wpływać na ekonomię użytkowania (marnowanie miejsca przy zapisie niepełnych klastrów 32 KB). Pozostaje problem wielkości pojedynczego pliku, na partycji typu FAT32 nie zapiszesz np. obrazu płyty DVD, ponieważ ten system plików pozwala na zapis do 4 GB w pliku. Dysk możesz podzielić na 2 partycje - systemowa 20 -25 GB a reszta na drugą (masz do dyspozycji około 76 GB a nie równe 80 :P). Kiedyś sugerowano stawianie systemów z rodziny NT na fat32 ze względu na późniejszą możliwość dotarcia do danych w przypadku problemów z systemem (dostęp z DOSa), obecnie jest sporo narzędzi (dyskietki starowe, linux) radzących sobie z odczytem partycji NTFS. System ten ma też dodatkowe zalety w postaci braku ograniczeń wielkości pliku, możliwość wyboru wielkości klastra, systemowego szyfrowania katalogów... The Choice Is Yours :P

  • 0

#12 mucios-czaczos

mucios-czaczos

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 27 10 2006 - 15:44

dzięki za informacje. A możesz mi podac jakies dobre programy ktore wlasnie poradzą sobie z dotarciem do danych w przypadku hdd w NTFS ?? Najlepiej w PL wersji jęz.
bede b. wdzieczny.
(bo wlasnie to mialem na mysli - mialem raz juz taki problem z windowsem i przez to że moj hdd byl sformatowany w NTFS nie dalem rady dotrzec do danych)

  • 0

#13 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 27 10 2006 - 22:53

np. dowolna dystrybucja Linuksa w wersji Live CD. Za chwilę przypnę temat o Slaxie w dziale "Problemy".
  • 0

#14 ANDROID

ANDROID

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 09 11 2006 - 18:24

Mam pytanie: Czy prawdą jest że formatowanie HDD w systemie FAT32 jest możliwy tylko dla dysków do 32GB?
Jesli mam wiekszy dysk to pozostaje mi tylko NTFS ??

Podobno na FAT32 łatwiej zadzialać jak system/dysk zacznie szwankować tak że winda xp przestanie dzialać.
HDD mam powyżej 32GB, czy pozostaje mi tylko mozliwosc sformatowania go w NTFS ??
bede wdzieczny za uświadomienie mnie.

Jak najlepiej sformatować dysk 80GB, chcialbym w fat32 jesli sie da. Zaznaczam że plyty instalacyjnej windows xp nie mam bo pozyczylem i bede ja mial spowrotem dopiero za jakis czas :glare:


Nie mozesz pracowac na fat32 .Musisz uzyc jakiegos programu do konwertacji partycji albo zrobic dysk na blache i potem nowe partycje ,a moim zdaniem ten 2 sposób jest lepszy ,ja mam na kompie 80 GB a na drugim 200GB i pieknie pracuja powodzenia :D a co do programu to polecam partition magic
www.download.net.pl
  • 0

#15 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 09 11 2006 - 18:48

Nie mozesz pracowac na fat32 .

A mój wcześniejszy post wyssałem sobie z palca? Teoretyczne ograniczenie wielkości partycji dla FAT32 to 2 TB. Nie ma majmniejszego problemu z postawieniem partycji 80 GB tylko czy jest sens stosować ten system plików z powodów opisanych wcześniej. Temat chyba zakończony, zamykam.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych