Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwne dźwięki i bad sector - Seagate Barracuda


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 shater

shater

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 10 03 2013 - 00:36

Witam, od jakiegoś czasu mój dysk zaczął wydawać dziwne dźwięki, postanowiłem przeskanować go programem HDTune, wykryło mi jeden bad sector. Dołączam filmik przedstawiający dźwięki i obraz z HDTune, dodam jeszcze że dźwięki pojawiają się tylko kiedy dysk jest w stanie spoczynku. Prosze o pomoc bo boje się o jego zycie i utratę danych :<

http://www.youtube.com/watch?v=GXWffw91Obg&list=UUDgj1XribjX7SOHyGtll00A&index=1


  • 0

#2 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 10 03 2013 - 01:27

Ten screen z HDTune nie oznacza, że masz jeden BAD-sektor, tylko że block gdzie był dokonywany odczyt jest uszkodzony, a ile tam jest BADów to z tego tam nie wynika.
Nie mniej widać, że jest coś źle. I z reguły jak jest już jeden uszkodzony to za niedługo będą następne, także syzkuj się na wymiane dysku.

Podaj jeszcze screena ze SMARTa (najlepiej z CrystalDiskInfo).

  • 0

#3 shater

shater

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 10 03 2013 - 02:08

podam screeny SMART z hd tune: Dołączona grafika
  • 0

#4 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 10 03 2013 - 13:42

Podałeś dwa takie same :/
Podaj jeszcze ten z pierwszymi atrybutami.

Możesz spróbować zerowego formatowania. Ale musisz zabezpieczyć dane, bo je stracisz.
Tutaj jest opis programu, który to zrobi: http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

Jeśli to pomoże to powinieneś potem kontrolować stan dysku.
  • 0

#5 shater

shater

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 10 03 2013 - 14:03

Dołączona grafika o to i drugi screen, wcześniej nie spojrzałem co wstawiam. Utrata danych równa się formatem dysku?
  • 0

#6 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 10 03 2013 - 15:51

07 Seek Error Rate -> Częstotliwość występowania błędów w wyszukiwaniu danych. Jeśli wartość jest większa od "0", znaczy to że głowice mają problemy z trafieniem w ścieżke na powierzchni dysku. Wniosek - nawala mechanika napędu. Niektóre modele dysków w pierwszym okresie eksploatacji pokazują bardzo wysoki poziom tego typu błędów, nie jest to żadne uszkodzenie - po prostu elektronika "uczy się" i dopiero po kilkuset godzinach pracy za każdym razem trafia w scieżkę. Ale to tylko niektóre modele, reszta od początku ma mieć "0" w tym polu.


Wygląda na to, że dysk się kończy(może jeszcze działać, ale kto wie jak długo). Zwłaszcza ten parametr 07 jest już na wartości granicznej. Zabezpiecz dane.

Użytkownik bipiw edytował ten post 10 03 2013 - 15:51

  • 0

#7 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 10 03 2013 - 21:37

Jeżeli możesz to go oddaj na gwarnację, bo to nie jest taki stary dysk.
  • 0

#8 shater

shater

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 11 03 2013 - 00:28

Właśnie kupiłem cały złożony komputer :/ mój błąd, i żeby oddać coś na gwarancję musiałbym go odsyłać takim jakiego go kupilem, a dużo częsci juz zmienilem. W sumie to.. hmm napisze gdzieś do kogoś od tej gwarancji.
  • 0

#9 100nka

100nka

    Stały użytkownik

  • 194 postów

Napisano 11 03 2013 - 11:32

To że kupiłeś cały zestaw nie ma znaczenia. Jeśli psuje ci się żarówka w samochodzie to kupujesz/wymieniasz ją czy stawiasz cały wóz na kanał? Albo jak przepala ci się bezpiecznik w domu to niesiesz go na gwarancję czy wymurowywujesz mieszkanie i niesiesz je do sklepu? Na pragonie czy fakturze masz zapewnie listę komponentów z jakich jest komputer. W ramach gwarancji wskazujesz tylko jaka pozycja z paragonu/faktury ulega zgłoszeniu.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: seagate barracuda głośny dysk bad sector



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych