Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dzielenie dysku na partycje


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 aGnEsSs'90

aGnEsSs'90

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 13 08 2008 - 13:07

Witam. Mam dysk podzielony na dwie partycje. Na C jest zainstalowany system. Chciałabym wykonać ponowna istalacje systemu, ale wcześniej podzielić C na dwie części i na jednej z nich umieścić system. Czy w takiej systuacji utracę dane z patycji D?

  • 0

#2 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 13 08 2008 - 13:10

Możesz coś takiego wykonać za pomocą Paragon Partition Magic. Tworzysz jeszcze jedną partycję, zabierając miejsce z wybranej już utworzonej, na poczet tej nowej. Jeśli chcesz takie coś zrobić spod instalatora windows ,to niestety będziesz musiał usunąć wszystkie partycje, aby mieć 1 dysk, i wtedy go sobie dzielisz na ile partycji chcesz.

  • 0

#3 aGnEsSs'90

aGnEsSs'90

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 13 08 2008 - 13:13

A czy jest to bezpieczne? Nie wykonywałam jeszcze nigdy operacji tego typu. I ile to w przybliżeniu trwa. Na C mam ok. 12 gb.
  • 0

#4 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 13 08 2008 - 13:18

Jeśli masz dość szybki komputer, i dysk z szybszym transferem (SATA) to długo takie coś nie trwa. Zależy ile miejsca chcesz zabrać, i z jakiej partycji dla tej nowej. Jeśli zabierasz z systemowej, no to będzie trwało dość długo, ponieważ tam jest system, i musi tu wszystko poustawiać. Natomiast jeśli zabierasz z innej, to proces robi się pod Windowsem w mgnieniu oka prawie że.. Jeśli z C to zamknie system, i będzie robił to podczas bootowania. Minusem może być np. wyłączenie nagle prądu..Ja się sporo bawiłem partycjami, i nigdy nic złego mi ten program nie zrobił.
  • 0

#5 aGnEsSs'90

aGnEsSs'90

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 13 08 2008 - 13:30

Mam dysk HITAHI HDS722580 80 GB/7200/2MB. Chciałam podzielić partycje, na której mam zainstalowany system i na nowa partycje wydzielić ok. 20 GB (połowa z C).
  • 0

#6 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 13 08 2008 - 13:37

To tak jak napisałem wyżej, zrób to tym programem.
  • 0

#7 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 13 08 2008 - 13:45

Witaj; możesz zrobić to GPartedem, ale jeśli chcesz mieć pożąddek na dysku twardym i szybki dostęp do danych zwłaszcza po defragmentaryzacji, proponuję zapisz sobie wszystko na płytę z pod Windowsa na płytę DVD RW zapis będzie w systemie InCD i wykasuj cały dysk podziel go z wykonaniem od razu formatu każdej partycji. Przeniesiesz potem wszystko z płyty na dysk i masz porządek.
  • 0

#8 aGnEsSs'90

aGnEsSs'90

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 13 08 2008 - 13:47

Wszystko czyli co?
  • 0

#9 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 13 08 2008 - 13:54

Wszystko to znaczy czego nie chcesz stracić na tej partycji D i potem sobie cały dysk kasujesz dzielisz i formatujesz na partycje ja też mam dysk 80GB i mam podzielone partycja C 12GB, D 20GB, E pozostałe GB. Na D mam programy które wykorzystuję w razie gdybym zrobił format partycji C to je przenoszę/instaluję na partycji C a E mam wszystko inne.
Dokładnie to wygląda tak na partycję ściągam z internetu np. OpenOffice plik ma ponad 100MB więc już nie mam go na partycji C ale na partycji D. Z tej partysji uruchamiam instalację a wszystkie programy mają z reguły ustawienie instalacji na partycji C i na niej instaluję program ale bez pakietu programu instalacyjnego 100MB więc oszczędzam tyle miejsca na dysku.
  • 0

#10 aGnEsSs'90

aGnEsSs'90

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 13 08 2008 - 13:59

Partycja D ma jakie 26 gb danych i żadnych z nich nie chcialabym stracić. A żeby to zgrać to trzeba troche czasu i kilka płyt dvd... A dzielić chcę tylko C, bo jest ma ponad 40 gb danych, a system i związane z nim programy itp. i tak zajmują małą część z tego, więc jakąs połowę chciałabym wykorzystać na inne pliki, typu np. filmy. D nie chcę w ogóle ruszać.
  • 0

#11 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 13 08 2008 - 14:06

Ty wiesz jak szybko kopiuje się z pod Windowsa pliki nawet pojedynczo, bardzo szybko a jeśli chodzi o filmy i muzykę proponuję załóż foldery jeden Filmy drugi Muzyka itp. i poprzenoś do każdego folderu odpowiednie pliki. Kopiowanie w rejonie dysku to szybkość rzędu 3-4 min a z dysku na płytę to do 6min. Korzyść masz wszystko poukładane w odpowiednich folderach i potem jedne przenosisz do odpowiedniej partycji to szybciej trwa niż w programie Nero.
Takie OpenOffice kopiujesz w 3min max.

  • 0

#12 aGnEsSs'90

aGnEsSs'90

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 13 08 2008 - 14:10

Mam te pliki poukładane na D. Ale co to ma wspólnego z dzieleniem C na partycje? Na C pozostał tylko system i programy.

  • 0

#13 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 13 08 2008 - 14:19

Oczywiście zakładam że masz Nero i zniego zainstalowany system InCD to raz po drugie, co ma wspólnego otuż jeśli pomyślisz to dojdziesz do takiego wniosku że mam rację, że warto tak zrobić jak ci opisałem.
Masz partycję C i D obecnie, teraz weź kartę papieru i sobie na nieś pola dwa C i D ma 26GB a teraz pomyśl praca głowicy i gdzie są zapisane dane, podam ci przykład z mojego komputera z defragmanteratyzacji;
Ale za chwilę.
[attachment=1255:2008_08_13_144339.png]
[attachment=1256:2008_08_13_144401.png]
[attachment=1257:2008_08_13_144426.png]
W tym przypadku podział dysku będzie wyglądał jak szachownica nie wiem czy rozumiesz część partycji C będzie na talerzu jednym a część na drugim to samo z pozostałymi partycjami inaczej masz pole 80 hektarów i na 10 hektarach pod domem masz zboże i to samo zboże masz pod lasem a między nimi masz zasianą kukurydzę i buraki zamiast w jednym kawałku zboże i kukurydzę i buraki to masz to część to tam część chyba rozumiesz virtualne pasz podział fizycznie też ale głowica będzie musiała więcej pracy wykonać by odczytać dane np. z partycji C.
  • 0

#14 aGnEsSs'90

aGnEsSs'90

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 13 08 2008 - 15:36

Czyli chodzi Ci o defragmentacje? I czy te rady dotyczą tworzenia partycji za pomocą specjalnego programu?
  • 0

#15 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 13 08 2008 - 16:48

Wyobraź sobie dwa talerze masz groch partycja C , fasolę fasolę partycja D, i bub partycja E, i do każdego sypiesz po połowie i teraz wymieszaj i wybieraj, rozumiesz o co mi chodzi nie o defragmentaryzację tylko będzie coś podobne przed nie będziesz miał upakowane w jednym miejscu ale rozsiane po całym dysku.
A wyobraź sobie jak długo będzie przebiegała defregmentaryzacja dysku dwukrotnie dłużej niż normalnie, a i w tym czasie CPU będzie pracowało nie w 10 lub 20% ale 30 do 50%.
  • 0

#16 webtrax

webtrax

    Stały użytkownik

  • 180 postów

Napisano 13 08 2008 - 19:46

To teraz ja się wtrącę...

Chciałabym wykonać ponowna istalacje systemu, ale wcześniej podzielić C na dwie części i na jednej z nich umieścić system.


Według mnie nie potrzebujesz żadnych programów.
Wkładasz płytę instalacyjną, bootujesz z niej kompa,
jak dochodzisz przy instalacji do wyboru partycji to po prostu kasujesz partycję C,
następnie z wolnego miejsca, które powstało dzięki skasowaniu C robisz sobie dwie partycje
(systemową C i powiedzmy E )
wybierasz C jako systemowa i instaluszej na niej Windowsa...

Czy w takiej systuacji utracę dane z patycji D?

Nie, bo partycji D wogóle nie będziesz ruszała...

Po tym co napisałem na kompie będziesz miała takie partycje:

C:/ 20 GB - system
D:/ 40 GB - to co masz aktualnie na D
E;/ 20 GB - pustka

W razie czego możesz sobie wtedy połączyć partycje D i E w jedną programami które zostały już wymienione.
  • 0

#17 aGnEsSs'90

aGnEsSs'90

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 13 08 2008 - 20:47

Webtrax - czytasz w moich myślach :) właśnie najbardziej mi odpowiada sposób, który mi opisałeś, bo chociaż o instalacji systemu i dzieleniu dysku na partycje z poziomu instalatora windows wiem niewiele, to o robieniu tego za pomocą programów jestem całkiem zielona. Dzięki Wam za pomoc xD Pozdrawiam

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych