Skocz do zawartości


Zdjęcie

CMOS checksum Bad - co to znaczy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 pawlo0709

pawlo0709

    Początkujący

  • 43 postów

Napisano 16 10 2006 - 21:24

CMOS checksum Bad.Mozecie mi wyjasnic to pojęcie i co ono oznacza. :D :D

//Na drugi raz inaczej nazywaj tematy

Użytkownik aiding edytował ten post 16 10 2006 - 21:25

  • 0

#2 leshniak

leshniak

    Ekipa tweaks.pl

  • 60 postów

Napisano 16 10 2006 - 21:30

blad sumy kontrolnej.
zresetuj bios zworka, lub wyjmujac baterie. jesli nadal bedzie szwankowal, sprobuj od nowa zapisac ustawienia biosu.

//ykoops zapewne jak tylko bedzie, to mnie sprostuje :D

  • 0

#3 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 16 10 2006 - 21:59

Nie skoryguję :D Błąd Sumy Kontrolnej CMOS. Dla zawartosci układów CMOS stosuje się zabezpieczenie polegające na sprawdzaniu sumy kontrolnej pliku z zapisaną wczesniej wartoscią kontrolną. Najczestszą przyczyną jest padająca bateria, wgranie nieodpowiedniej wersji BIOSu, nie zresetowanie ustawień po zmianie procesora a w ostateczności (rzadko) problemy samej płyty głównej. Jest też kilka wirusów mogacych zmienić zawartość układu... . Wszyscy i wszędzie, jednym głosem zalecają jako pierwszy krok wymianę baterii na nową :D
  • 0

#4 pawlo0709

pawlo0709

    Początkujący

  • 43 postów

Napisano 17 10 2006 - 13:23

Nie skoryguję :D Błąd Sumy Kontrolnej CMOS. Dla zawartosci układów CMOS stosuje się zabezpieczenie polegające na sprawdzaniu sumy kontrolnej pliku z zapisaną wczesniej wartoscią kontrolną. Najczestszą przyczyną jest padająca bateria, wgranie nieodpowiedniej wersji BIOSu, nie zresetowanie ustawień po zmianie procesora a w ostateczności (rzadko) problemy samej płyty głównej. Jest też kilka wirusów mogacych zmienić zawartość układu... . Wszyscy i wszędzie, jednym głosem zalecają jako pierwszy krok wymianę baterii na nową :D

Wymieniłem baterie na nową i nadal jest to samo.Czy moze to byc spowodowane uszkodzeniem płyty głównej,czy tez wadliwa wersia biosu.A jakie napięcie powinna miec ta bateria.Dzięki za pomoc. :D :D
  • 0

#5 pawlo0709

pawlo0709

    Początkujący

  • 43 postów

Napisano 17 10 2006 - 21:31

Wymieniłem baterie na nową i nadal jest to samo.Czy moze to byc spowodowane uszkodzeniem płyty głównej,czy tez wadliwa wersia biosu.A jakie napięcie powinna miec ta bateria.Dzięki za pomoc. :D :D

Czekam na pomoc . :D :D
  • 0

#6 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 20 10 2006 - 23:33

Wybacz milczenie, kłopoty zdrowotno-sprzętowe.... W pierwszym poście nie napisałeś, czy zmieniałeś BIOS, czy poza komunikatem o błędnej sumie kontrolnej są jeszcze jakieś problemy, jaka to płyta główna itd.
  • 0

#7 pawlo0709

pawlo0709

    Początkujący

  • 43 postów

Napisano 23 10 2006 - 20:06

Wybacz milczenie, kłopoty zdrowotno-sprzętowe.... W pierwszym poście nie napisałeś, czy zmieniałeś BIOS, czy poza komunikatem o błędnej sumie kontrolnej są jeszcze jakieś problemy, jaka to płyta główna itd.

Biosu nie zmieniałem, jest tylko ten jeden błąd.Płyta to AsRock 939 Dual-VSTA.procek AMD 64 3700+ San Diego,karta gr.Radeon X1600pro 256mb/DDR2.
  • 0

#8 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 23 10 2006 - 21:40

Nic specyficznego dla tej płyty nie znalazłem na zachodnich forach :D . Upewnij się, że bateria ma przepisowe 3.0 V, sprawdź czy nic nie zwiera pinów dla jumpera "clear CMOS" oraz czy styki w gnieździe baterii nie zwierają się i dobrze łączą baterię z płytą. Na spokojnie, krok po kroku ustaw wszystkie paramerty w BIOSie, może to jakaś drobnostka w konfiguracji. Zmiana BIOSu na nowszy w jednym z opisywanych przypadków pomogła w drugim nie. Wśród porad na różnych specforach znalazły się i bardziej "egzotyczne" przyczyny: spięcie między elementami płyty a obudową i zerowanie CMOSa, hotspot czyli przegrzewanie się układów w pobliżu scalaka pamięci CMOS, wadliwy układ pamięci CMOS... ile przypadków tyle podpowiedzi i rozwiązań (lub ich brak). Jeśli nic nie pomaga a komp jest na gwarancji - interweniuj u sprzedawcy.
  • 0

#9 pawlo0709

pawlo0709

    Początkujący

  • 43 postów

Napisano 25 10 2006 - 20:28

Nic specyficznego dla tej płyty nie znalazłem na zachodnich forach :( . Upewnij się, że bateria ma przepisowe 3.0 V, sprawdź czy nic nie zwiera pinów dla jumpera "clear CMOS" oraz czy styki w gnieździe baterii nie zwierają się i dobrze łączą baterię z płytą. Na spokojnie, krok po kroku ustaw wszystkie paramerty w BIOSie, może to jakaś drobnostka w konfiguracji. Zmiana BIOSu na nowszy w jednym z opisywanych przypadków pomogła w drugim nie. Wśród porad na różnych specforach znalazły się i bardziej "egzotyczne" przyczyny: spięcie między elementami płyty a obudową i zerowanie CMOSa, hotspot czyli przegrzewanie się układów w pobliżu scalaka pamięci CMOS, wadliwy układ pamięci CMOS... ile przypadków tyle podpowiedzi i rozwiązań (lub ich brak). Jeśli nic nie pomaga a komp jest na gwarancji - interweniuj u sprzedawcy.

Czy przyczyną moze byc karta sieciowa.Kiedy ją zamieniłem z kartą dzwiękową slotami to jest brak błędu,bios startowy się pokazuje.Tylko system nie wykrywa tej karty sieciowej.Co ty na to. :P :P
  • 0

#10 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 25 10 2006 - 22:22

Czyżby winowajca znaleziony? Karta sieciowa jest sprawna? Jeśli masz możliwosć sprawdź ją na innym kompie. Czasami występują konflikty sprzętowe, teraz wszystko jest "plug&play" i teoretycznie nikt nie musi przejmować się przerwaniami i rezerwacją zasobów... . Upewnij się, ze karta jest porządnie wciśnięta, ja mam stały problem z jedną z kart w kompie do sieci - niby "siedzi" w slocie a wystarczy ją lekko poruszyć przy okazji czyszczenia z kurzu itp. i przestaje działać (nawet ją dopiłowywałem, bo z wielkim oporem wchodzi w slot - tandetne chińskie wykonanie mobo i samej karty).
  • 0

#11 Dadid

Dadid

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 10 09 2007 - 23:06

Powitac,

Ja tez mialem blad cmos checksum error. Okazalo sie ze to przez karte graficzna, gdyz wlozylem do kompa saphire radeon 9200 a mialem wczesniej geforce 4. Moja plyta glowna to MSI KT4AV. Czy daloby sie cos zrobic, zeby ten radeon dzialal na moim kompie bez komplikacji wynikajacych z tego bledu??
Na poczatku po wlozeniu radeona nic podejrzanego sie nie dzialo. Mialem tylko drobne problemy z instalacja sterownikow i odczytywalo mi ta karte jako 64Mb a w rzeczywistosci ma ona 128Mb. A potem to juz byla loteria co do uruchamiania sie kompa. W koncu wogole przstal sie wlaczac dopoki nie powrocilem do starego geforce. Bardzo bym prosil o info dotyczace mozliwosci prowidlowego funkcjionowania radeonka.

  • 0

#12 meesha

meesha

    Zaawansowany użytkownik

  • 527 postów

Napisano 10 09 2007 - 23:36

Zresetuj bios zworką, wyczyść alkoholem złącze krawędziowe karty, przedmuchaj slot agp (sprężonym powietrzem lub własnym "dmuchem"). Potem wstaw kartę i zobacz czy śmiga.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych