Skocz do zawartości


Zdjęcie

Błąd przy instalacji systemu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 hiszpaneq

hiszpaneq

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 26 02 2010 - 12:44

Witam!

Ostatnio po odpaleniu pewnej gry na win xp pro nastąpiła zwiecha i jedyne co mogłem zrobić to zresetować komputer. Po resecie, w momencie gdy powinien zacząć ładować się Windows zobaczyłem informację "Błąd odczytu dysku". Próbowałem kilka razy i dalej to samo. Stwierdziłem że sformatuję dysk i zainstaluje wszystko od nowa bo mojemu komputerkowi i tak należał się już format. Ustawiłem bootowanie, włożyłem płytkę Windows, wszystko ładnie. Dochodzę do momentu, gdzie muszę zrobić partycje itd. Więc usunąłem wszystkie stare, stworzyłem nowiutkie, wybrałem jedną z nich do instalacji systemu. Następnie musiałem tą partycję sformatowac przed instalacją, wybieram formatowanie NTFS i czekam. Pasek dochodzi do 60% i koniec. Siedzi w tej pozycji jakieś pół godziny po czym pokazuje się info że nie można sformatować, bla bla, wybierz inną partycję. Tak więc wybieram inną i to samo. Gdy próbuje usunąć tą parycję i zrobić nową w jej miejscu, następuje zwiecha... To samo w przypadku formatowania szybkiego. Też 20% i zwiecha. Czasami dochodzi do 60, czasami do 1... Bardzo proszę o pomoc, już nie wiem co z tym zrobić. System który instaluję to WinXP z SP2, dysk SATA 250GB.

Pozdrawiam. :)

  • 0

#2 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 26 02 2010 - 13:07

Zmień molexa zasilającego, taśmę sata, przepnij do innego gniazda na płycie, przetestuj dysk, możesz narzędziem firmowym producenta dysku.

  • 0

#3 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 26 02 2010 - 14:48

Spróbuj wykonać partycję (format) poniższymi programami szczególnie polecam ten ostatni, jest bardziej skuteczny od pozostałych. Nim zrobisz format pod Linux-a a potem zrobisz następny format pod system Windowsa. Po formacie, po wczytaniu systemu Windows w opcji pytania o format klikasz na opcji instalacji na już istniejącym formacie, skuteczność gwarantowana.
Easeus Partition Master Home 4.0.1
EASEUS Partition Manager Home Edition 1.6.4
GParted 0.5.1
  • 0

#4 hiszpaneq

hiszpaneq

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 26 02 2010 - 21:18

W jaki sposób mam włączyć te programy, skoro nie mam nawet zainstalowanego systemu? da się jakoś?
  • 0

#5 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 28 02 2010 - 03:07

Wszystkie te programy możesz uruchomić z boota z pod BIOS-a, tak jak instalujesz system, są to programy nie wymagające systemu, ba możesz jak masz w domu płytę z którymś z systemów Linux-a, to jego możesz wykorzystać do kasowania i formatowania dysku, partycji. Wszystkie z reguły systemy Linux na płytach CD/DVD są Live czyli można je uruchamiać bez ich instalacji.
  • 0

#6 hiszpaneq

hiszpaneq

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 01 03 2010 - 21:13

brutus3! Jesteś wielki! Podziałało i wszystko hula aż miło. Wypaliłem sobie Live CD ostatniego programiku (Gparted), sformatowałem partycje, po czym zainstalowałem normalnie Windowsa. Dziękuję, dziękuję i jeszcze raz dziękuję! Chętnie postawiłbym piwko, gdybym tylko znał Cię osobiście. :sarcastic_hand: Pozdrawiam! :( Temat można zamknąć. :(
  • 0

#7 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 01 03 2010 - 21:34

Ale to nie koniec, bo po instalacji systemu oraz sterowników, antywirusa, firewall-a, przeglądarki należy zainstalować jeszcze program do optymalizacji pracy komputera. A więc np. CCleaner i nim oczyścić komputer z pozostałości po instalacji a na końcu zrób defragmentację dysku twardego, i to będzie zakończenie instalacji nowego systemu.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: bootowanie komputera instalacja Windows kolejność bootowania



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych