Skocz do zawartości


Zdjęcie

BIOS questions


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sikorski

Sikorski

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 23 12 2007 - 13:41

Mam kilka pytań co do różnych opcji w BIOSie. ASUS P5LD2, pentium 4 630, samsung Spin Point SP2504C 250GB P120S SATA II. Chcę ustawić BIOS tak, aby post trwał jak najkrócej, nie wiem jeszcze jak ustawić kilka opcji, mianowicie:

1) W opcjach HDD:
- co to jest "SMART Monitoring"? Czy to przyspieszy uruchamianie?
- co to "32Bit Data Transfer"? Nie widzę różnicy między włączonym, a wyłączonym, może dlatego że jest słabo widoczna, ale chciałbym jednak wiedzieć czy to przyspiesza, czy zwalnia boot kompa?

2) W opcjach: "IDE Confuguration"
- co to jest "IDE Detect Time Out (Sec)" tu jest do wyboru zakres sekund, problem w tym, że nie ma nawet różnicy między 0, a 30 sekundami, więc o co chodzi? Ustawiłem więc na 0, ale cholera wie po kiego wacka to?

3) W opcjach "Advanced"=>"CPU Configuration":
- co to "Microcode Updation", przyspieszy, czy zwolni włączanie?
- co to "Execute Disable Function", przyspieszy, czy zwolni włączanie?

4) W opcjach "Advanced"=>"Chipset Configuration":
- co to "Platform Air Flow", czy to ma jakikolwiek wpływ na wydajność?
- co to "PEG ROOT Control", przyspieszy czy zwolni?
- co wybrać w "PEG Link Mode"? aby włączanie kompa było jak najszybsze? Ma to jakiś wpływ?

5) W opcjach "Advanced"=>"PCI/PnP": jak ustawić te wszystkie opcje na szybkość włączania? Do czego służą poszczególne opcje?
- "Plug And Play O/S"
- "Allocate IRQ to PCI VGA"
- "Palette Snooping"

6) W opcjach "Power":
- co to "Suspend Mode"? czy to ma wpływ na szybkość włączania? jak ustawić?
- co to "Repost Video on S3 Resume"? -----------------------?
- co to "ACPI APIC Support"? --------------------?

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc :) Wesołych Świąt ;) ;) :) ;)

  • 0

#2 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 23 12 2007 - 14:21

1) W opcjach HDD:
- co to jest "SMART Monitoring"? Czy to przyspieszy uruchamianie?
- co to "32Bit Data Transfer"? Nie widzę różnicy między włączonym, a wyłączonym, może dlatego że jest słabo widoczna, ale chciałbym jednak wiedzieć czy to przyspiesza, czy zwalnia boot kompa?

Smart pozwala na monitorowanie stanu dysku twardeo (uszkodzenia, bad sectoru itp). raczej nie ma wpływu na wydajnośc

2) W opcjach: "IDE Confuguration"
- co to jest "IDE Detect Time Out (Sec)" tu jest do wyboru zakres sekund, problem w tym, że nie ma nawet różnicy między 0, a 30 sekundami, więc o co chodzi? Ustawiłem więc na 0, ale cholera wie po kiego wacka to?

Niektóre dyski długo startują i płyta moze ich nie wykryć na starcie. ta opcja jest po to żeby płyta wstrzymała się ze startem okręśloną ilość czasu zanim dysk się rozkręci. Jesli działa na 0 to bardzo dobrze.

3) W opcjach "Advanced"=>"CPU Configuration":
- co to "Microcode Updation", przyspieszy, czy zwolni włączanie?
- co to "Execute Disable Function", przyspieszy, czy zwolni włączanie?

Druga funkcja włącza jakieś tam zabezpieczenie przed wirusami wykorzystującymi przepełnienie bufora. Nie ma wpływu na wydajnośc


6) W opcjach "Power":
- co to "Suspend Mode"? czy to ma wpływ na szybkość włączania? jak ustawić?
- co to "Repost Video on S3 Resume"? -----------------------?
- co to "ACPI APIC Support"? --------------------?

Opcje dotyczące zarzadzania energią - nie mają wpływu na wydajnośc. Więcej o biosie najdziesz tu:
http://www.bioscentral.com/
http://www.benchmark.pl/r.php?file=http://...ures_setup.html

  • 0

#3 Sikorski

Sikorski

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 23 12 2007 - 17:54

OK dziękówa. ;) czyli te opcje w POWER olać, ale jeszcze mnie korci ten "Microcode Updation", bo to w procku jest, a na googlaczach nic konkretnego nie ma. Pewnie już wszystko mam ustawione na szybkość, bo jak kompa włączam to na sekundę pojawia się kursor w lewym górnym rogu i od razu idzie pasek windy, żadnych napisów w bios-poscie tylko sekunda ;) , czyli jest looz. Polecam wszystkim ;)

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych