Skocz do zawartości


Zdjęcie

Asus Eee PC 1215B recenzja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Aal

Aal

    ...

  • 161 postów

Napisano 08 10 2011 - 00:52

Na wstepie przepraszam za brak polskich znakow, ale klawiatura i Windows niemiecki :sciana:

Model 1215B-BLK151M, ktorego jestem posiadaczem jest chyba najslabszym z modeli opartych na nowym APU (karta graficzna zintegrowana z procesorem) od AMD dostepnych na rynku.
Jednordzeniowy procesor, zaledwie 1GB pamieci RAM, dysk 320GB, brak USB 3.0 i bluetootha.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

SPECYFIKACJA

Procesor: AMD C30 1.2Ghz
Karta graficzna: ATI Radeon 6250
Pamiec: 1GB DDR3 1333Mhz
Dysk: 320GB Hitachi
Matryca: LED 12,1" 1366x768 pikseli, blyszczaca
Lacznosc: Wi-Fi 802.11 b/g/n
Dzwiek: Realtek High Definition Audio + 2 glosniki stereo
Zlacza: HDMI, 3xUSB 2.0, D-Sub, RJ-45, wejscie na mikrofon, wyjscie sluchawkowe
Bateria: 6 komorowa, 5200mAh 56Wa
Windows 7 Home Premium 64bit
Dodatkowo netbook ma wbudowana kamerke internetowa 0,3 Mpx wraz z mikrofonem i czytnik kart pamieci


CO I GDZIE, CZYLI ROZMIESZCZENIE ZLACZ:

Przod: 5 diodek informacyjnych - wl/wyl urzadzenia, ladowanie/rozladowanie baterii, praca dysku, wl/wyl Wi-Fi, wl/wyl Caps Lock.
Przyciska wl/wyl malego Asusa znajduje sie w gornej czesci po prawej stronie. U gory z lewej strony umieszczone zostaly dwa przyciski. Jedne z nich sluzy do wl/wyl karty W-Fi, natomiast drugi odpowiedzialny jest za zmiane profili zasilania. Gdy netbook jest wylaczony i wcisniemy ow przycisk (od zmiany profili) laptop uruchomi sie, jednak zamiast Windowsa powita nas system Asus Express Gate. Powiem szczerze, ze sie nim nie bawilem i jakos nie bardzo mam na to ochote takze o AEG nie napisze nic wiecej. Jak dla mnie jest to po prostu zbedny bajer.

Dołączona grafika

Lewy bok: gniazdo zasilacza, D-Sub, HDMI, 1XUSB, wylot chlodzenia, czytnik kart pamieci

Dołączona grafika

Prawy bok: wyjscie sluchawkowe, wejscie mikrofonu, 2x USB, RJ-45, blokada kensington (brak w zestawie)

Dołączona grafika

PIERWSZE WRAZENIE

Asus jest wykonany, dosc pozadnie i jako takich zastrzezen nie mam. Nie rozni sie praktycznie od swoich "braci" opartych na Atomie. Jedyne co mnie denerwuje to bardzo mocno "palcujaca" sie obudowa. W dodatku nie tyczy sie to tylko pokrywy lecz doslownie calego urzadzenia, lacznie z touchpadem.
Po pierwszym uruchomieniu netbook automatycznie rozpoczala instalacje Windowsa. Do jej zakonczenia musialem poczekac ok 40 min. Spokojnie wypilem kawe, spalilem 2 papierosy i wrocilem do komputerka. No i w tym momecie nastapilo najwieksze rozczarowanie... 1GB pamieci to zdecydowanie ZA MALO!!! Na czystym Windowsie zuzycie pamieci wynosilo 80-85% i o plynnej pracy, czy nawet otwarciu kilku okienek mozna zapomniec.
Druga irytujaca rzecza jest dolaczone oprogramowanie Asus Hybrid Engine. Komputerek w ogole na nie nie reaguje. Na zasilaniu bateryjnym procesor powinien zwolnic do 800Mhz jednak ciagle dziala z czestotliwoscia 1.2Ghz. Dodatkowo po wcisnieciu dedykowanego przycisku do zmiany profili zasilania rowniez zero reakcji. Wyswietla sie co prawda informacja o zmianie ustawien na np. Power Save Mode jednak na tym sie konczy. Wydluzenie czasu pracy uzyskamy dopiero po zmianie windowsowego planu zasilania na Oszczedzanie Energii.
Komputer chodzil dobre dwie godziny i nagle przypomnialo mi sie o chlodzeniu. Slucham, slucham i co slysze? NIC totalna cisza system chlodzenia jest niemal nieslyszalny. W koncu cisza nie to co przy moim starym HP CQ50.


WYDAJNOSC I BATERIA

Z racji iz jest to netbook to wydajnosc nie jest oszalamiajaca. Jednak do normalnej pracy, ogladania filmow czy surfowania po necie w zupelnosci wystarcza. Przy 1GB pamieci dosc mocno przycinaly sie filmy w jakosci HD. Po wymianie modulu 1GB na 2x2GB nie ma najmniejszych problemow. Na probe odpalilem sprzecik z 2GB pamieci i rowniez wszystko plynnie chodzilo.
Indeks wydajnosci systemu Windows 7 pokazal wynik 2,1 (procesor).

Dołączona grafika

Testow w benchmarkach nie robilem poniewaz uwazam, ze taki sprzecik nie sluzy do grania i nie po to sie go kupuje. Jedynym testem jakim przeprowadzilem bylo obliczenie proby 1M w programie Super Pi, zdjecie z rezultatem ponizej.

Dołączona grafika

Czas, zeby napisac cos o jednej z najwazniejszych rzeczy w netbooku - baterii. Realny czas pracy po wlaczeniu profilu oszczedzania energii, maksymalnym przyciemnieniu matrycy i wlaczonej karcie Wi-Fi minimalnie ponad 6 godzin 30 minut. Windows po odlaczeniu wtyczki zasilacza pokazal 7 godzin 41 minut, wiec roznica dosc duza. Wynik nie oszalamia, ale mysle, ze w zupelnosci wystarczy nawet w czasie podrozy.

PODSUMOWANIE

Dobra jakosc wykonania (nic nie trzeszczy, bez obaw mozna go podniesc i przeniesc), cicha praca, przyzwoity czas pracy na baterii, matryca 12,1" przemawiaja na korzysc Asusa. Pewnien niedosyt jednak pozostaje. Mimo nowej technologii netbook niczym specjalnym nie zachwyca. Moze sprawa wygladalaby inaczej gdyby na pokladzie znajdowal sie dwurdzeniowy C-50.

PLUSY
- Cicha praca
- Nie grzeje sie
- Dobrej jakosci matryca 12,1"
- Przyzwoity czas pracy na baterii
- Karta graficzna wydajniejsza niz Intel GMA
- W koncu cos innego niz Intel Atom

MINUSY
- Standardowo za malo RAM'u
- Problemy z Asus Hybrid Engine
- Brak USB 3.0 i Bluetootha
- Palcujaca sie obudowa



  • 1

#2 Abback

Abback

    Ojciec Dyrektor

  • 514 postów

Napisano 25 10 2011 - 16:53

A gdzie cena bo jakoś jej nie widzę....

  • 0

#3 Jakub566

Jakub566

    Pedobear

  • 897 postów

Napisano 27 10 2011 - 19:24

Jeśli chodzi o netbooki Asusa to jestem w posiadaniu modelu 1215n, jednego z najwydajniejszych netbooków na rynku. Jeszcze się za to nie zabrałem, ale myślę że w najbliższym czasie zrobię obszerną reckę, testy baterii, testy wydajności, wszystko o OC oraz opinie i spostrzeżenia po 3 miesiącach użytkowania.

Użytkownik Jakub566 edytował ten post 27 10 2011 - 19:51

  • 0

#4 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 29 10 2011 - 10:47

Asus waży ponad 1.7kg (z ładowarką) co nie jest jakimś wielkim sukcesem, ale za to ma żywotną baterię, która działa całkiem długo jak na matrycę 12cali. Wielkość pamięci 1GB to zapewne chwyt marketingowy, bo do recenzji zagranicznych wysłali model z 2GB ilością RAMu. Laptop jest nowym modelem dlatego znalazło się w nim łącze USB 3.0 - szkoda, że zabrakło testu transferu z użyciem tego łącza. Brakuje mi też testu klawiatury.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych