Skocz do zawartości


Zdjęcie

ACER ASPIRE nie bootuje płyt i nie uruchamia programow


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 ELBE

ELBE

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 11 08 2015 - 11:46

KOMPUTER STACJONARNY 'ACER M1935 ASPIRE' NIE BOOTUJE Z PŁYT DVD I NIE DA SIĘ URUCHOMIĆ ŻADNEGO PROGRAMU Z WIERSZA POLECEŃ.
 
Heja ! Potrzebuję pomocy smile.png
 
Problem dotyczy powyższego komputera. W komputerze siedzi jeden dysk twardy, który jest sformatowany i nic na nim nie ma. W Biosie ustawione jest bootowanie w pierwszej kolejności z płyt CD/DVD. Pomimo to komputer nie bootuje z żadnej płyty instalacyjnej Windows ani innych płyt typu np. Hirens. Płyty są sprawdzone. Na innym komputerze bootują się bez problemu.
 
Podczas próby ręcznego wybrania urządzenia do bootowania w Boot menu [dostęp przez klawisz F12 podczas bootowania] wyświetlony jest na liście dostępnych napędów jedynie dysk twardy. Napęd DVD nie jest tu wyświetlony w ogóle przez co nie można wybrać bootowania z niego. Natomiast w Biosie napęd DVD jest poprawnie widziany jako jeden z napędów podłączonych pod jeden z portów SATA. Wygląda to tak jakby specjalnie zablokowane było bootowanie z płyty DVD. Napęd DVD jest w porządku. Działał bez problemów w Windowsach, które były zainstalowane na tym komputerze.
 
Komputer ten posiada na płycie głównej jakiś system, który mimo że na dysku twardym nic nie ma, podczas każdego bootowania pokazuje komunikat w stylu „Próba odzyskania systemu operacyjnego”. Próba ta oczywiście nie działa. Po czym wyświetla kilka opcji do wyboru. Jedna z nich to „Wiersz poleceń”. Wiersz poleceń działa poprawnie. Jednak nie da się za jego pomocą uruchomić żadnego programu biggrin.png Podczas próby uruchomienia instalacji Windows [setup.exe] lub jakiegokolwiek innego programu [np. z płytki Hirens] z płyty jak i z dysku twardego wyświetla komunikat ‘Podsystem potrzebny do obsługi tego typu obrazu jest nieobecny. X:\windows\SysWOW64\regsvr32 is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file’.
 
Komputer posiada wolumen ‘X:’, który znajduje się w pamięci na płycie głównej komputera. Jest w nim trochę folderów i plików [w tym katalog ‘X:\windows’]. Tak jak podaje powyższy komunikat tego pliku na tym wolumenie faktycznie nie ma: X:\windows\SysWOW64\regsvr32. Na wolumenie ‘X:’ nic nie było modyfikowane, nie usuwałem tego pliku.
 
Pierwszy raz mam w mych rękach komputer firmy ACER. Słyszałem, że z Acerami są tego typu problemy. Na tę chwilę wrażenie moje jest takie, że firma Acer specjalnie umieściła na płycie głównej jakiś system, który utrudnia samodzielną instalację Windows i zrobienie czegokolwiek z tym komputerem.
 
Doradźcie coś.


  • 0

#2 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 11 08 2015 - 14:43

Spróbuj bootowania z USB. Jeśli jest on na windowsie 8 to musisz przełączyć tryb bootowania z UEFI na Legacy.



  • 0

#3 ELBE

ELBE

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 11 08 2015 - 16:07

Spróbuję bootu z USB.

Na komputerze tym był zainstalowany Windows 8. Sformatowałem dysk i już go nie ma.

Tryb bootowania z UEFI na Legacy zapewne przełączę w Biosie ? Pytam bo nie mam tego kompa w tej chwili pod ręką.

Jak wrócę do domu niedługo to poszukam tego przełączenia.


  • 0

#4 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 11 08 2015 - 16:24

Na początek przełącz te bootowanie(zawsze to szybciej niż zrobić pena). I dobrze zgadujesz, że w BIOSie.

 

offtop:

Tylko mam nadzieję, że producent przewidział możliwość wejścia do BIOS'u z włączonym Legacy. Swojego czasu dużo się naszukałem jak w laptopie Sony włączyć BIOSa po wyżej wspomnianym przełączeniu. Okazało się, że miał specjalny przycisk do uruchamiania laptopa o nazwie Assist(nie mylić ze zwykłym powerem).


Użytkownik bipiw edytował ten post 11 08 2015 - 16:32

  • 0

#5 ELBE

ELBE

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 13 08 2015 - 19:11

Dzięki za podpowiedzi !

Zaraz tutaj będę działał na podstawie tego co napisałeś.


  • 0

#6 ELBE

ELBE

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 19 08 2015 - 08:52

Heja !

Mam jeszcze jedno pytanie.

Jaki jest największy rozmiar partycji na dysku talerzowym jaką da radę używać w WIndows 10 ?


  • 0

#7 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 19 08 2015 - 09:03

Jeśli będziesz miał parycje MBR to maksymalnie 2TB, a jak GPT to mogą być dużo większe niż masz dysk:)



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych